България започна по изключително впечатляващ и мечтан начин своя поход на домашното Европейско първенство по волейбол. Пред пълните трибуни на „Арена Армеец“ българските момчета, подкрепяни от феноменална публика, победиха с 3:0 гейма (25:20, 25:17, 25:20) големия си конкурент в група А Германия!

Вдъхновени от българската публика, волейболистите ни не се притесниха от голямата отговорност, а напротив - играха вдъхновено, амбицирано, всички елементи в техния волейбол вървяха великолепно - посрещането, атаката, блокадата и началният удар бяха на високо ниво и това позволяваше на българския отбор да натрупва ранен аванс във всеки един от геймовете, който в последствие да запазва до края.

В последните мачове между двата отбора успехът бе на страната на бронзовия медалист от Световното първенство, но пред екзалтираната публика в София и срещу феноменалния отбор на България момчетата на Витал Хейнен не успяха да се противопоставят по никакъв начин, а дори иначе свирепият сервис на Георг Гроцер не затрудняваше българското посрещане.

Първият гейм започна страхотно за българските волейболисти, които след 6 поредни точки поведоха с 8:2 на първото техническо прекъсване. Момчетата на Пламен Константинов играеха вдъхновено, съсредоточени в защита и прецизни в атака и успяваха да запазят, а на моменти и да увеличават аванса си. Германия на няколко пъти успя дасмъкне пасива си до 4 точки, но в крайна сметка България излезе с едни гърди напред след 25:20.

Вторият гейм започна по идентичен начин на първия. Лекият и коварен сервис на Теодор Тодоров затрудняваше максимално германците, които не бяха в състояние да организират добри атаки, а в същото време българските момчета продължиха да бъдат съсредоточени във всички фази на играта. Резултатът от всичко това бе комфортна преднина от 10:2, която бе запазена и до второто техническо прекъсване - 16:7. Германия успя да намали леко пасива си, но в края на гейма на паркета отново имаше само един отбор - този на България, който след 25:17 се доближи само на гейм от ценната победа.

Третата част бе и най-трудната за българския тим, който обаче и в нея показа огромна класа. Няколко грешки на Бундестима и добри отигравания на българските волейболисти осигуриха аванс от 12:7. На второто техническо прекъсване той бе 16:10, а до края "лъвовете" не дадоха на немците да си помислят, че могат да постигнат нещо и след 25:20 страхотната българска победа и първите 3 точки в класирането бяха факт.

Така България оглави група А и се доближи до целта си да спечели първото място. За целта обаче нашите момчета трябва да спечелят и оставащите си два двубоя. В събота те играят срещу Чехия, а мачът е с начален час 20:30.

А ето и подробно как се разви двубоят:

България започва с разпределител Георги Братоев, централни блокировачи Виктор Йосифов и Теодор Тодоров, посрещачи Тодор Алексиев и Николай Пенчев, диагонал Владимир Николов и либеро Теодор Салпаров.

Зрителите, изпълнили "Арена Армеец", създадоха уникална атмосфера в залата, а страхотно впечатление направи фактът, че германският химн бе ръкопляскан.

Атмосферата преди България - Германия в Арена Армеец! Българи Юнаци! :D

Posted by Gong.bg on Friday, 9 October 2015

Първи гейм - 25:20

Двубоят започна по превъзходен начин за българския отбор, който след сервис в аут на Гроцер и блокада на Ники Пенчев за първи път поведе с 2 точки при 4:2. Серията обаче продължи с още четири поредни точки, благодарение на отлична игра в защита и на точка от ас след флот сервис на Теодор Тодоров. Така почивката дойде при 8:2, а след нея Германия спря серията с две поредни точки на своята сметка. Нови 3 български точки обаче накараха Витал Хейнен да поиска прекъсване при 11:4.Двубоят започна по превъзходен начин за българския отбор, който след сервис в аут на

Германия смъкна аванса на 4 точки при 13:9, но Тодор Алексиев с технична игра донесе 14-а точка за „лъвовете“. Справихме се и с началния удар на Гроцер, с което второто техническо прекъсване дойде при 16:11. Решението на съдиите бе оспорено от германския щаб, но и след преглеждането на ситуацията точката бе отсъдена за България, което разгневи Витал Хейнен.

Разликата от 5 точки се запази преди на сервис да се появи Виктор Йосифов, който с мощен начален удар успя да доведе резултата до 21:14. Няколко поредни точки за съперника обаче накараха Пламен Константинов да вземе прекъсване при 22:18.

Макар и трудно, успешна атака на Владо Николов от втория опит доведе до 23-а точка в българската сметка, а българската блокада донесе успеха в гейма при 25:20.

Втори гейм - 25:17

И вторият гейм започна добре за "лъвовете", които след успешни блокади на Теодор Тодоров и Георги Братоев вече водеха  с 5:2, а лошо посрещане след началния удар на Тодоров и съобразителна игра на Братоев на мрежата значеха 6:2 и прекъсване за Германия. То обаче не помогна на Гроцер и компания и след нови 2 точки България отново имаше аванс от 8:2 на техническата пауза. Изумителната серия обаче продължи още 2 точки до 10:2, а след ново прекъсване Бундестимът най-сетне успя да вземе точка.

Българската мощ обаче просто не можеше да бъде спряна и след още една силна серия второто техническо прекъсване дойде при 16:7. Германия успя да намали леко пасива си, но в края на гейма на паркета отново имаше един отбор – този на България, който след 25:17 се доближи само на гейм от победата.

Трети гейм - 25:20

Третата част, за разлика от предишните две, започна точка за точка, но след мощен сервис на Виктор Йосифов и последвала българска атака на мрежата имахме аванс от 8:6 на първата техническа пауза.

Бъркана топка на немски волейболист и удар в антената за Бундестима доведоха до по-сериозна преднина за България при 11:7. Последва прекъсване за Хейнен, но то отново не повлия на българите, които направиха ванса си 5 точки – 12:7. Блокада на Теодор Тодоров пък направи резултата 14:8. Носилият ни много кошмари сервис на Гроцер за пореден път бе превъртян веднага с успешна защита и атака на Ники Пенчев за 15:9, а второто техническо прекъсване дойде при 16:10 след изключителна защита на няколко пъти и финална атака на Владо Николов.

Въпреки че съдиите грешно отсъдиха в аут български сервис, Германия намали пасива си до 4 точки при 19:15, а лошо посрещане при сервиса на Андрей и нова точка за Бундестима накараха Пламен Константинов да поиска таймаут. Сервис в аут значеше 20-а точка за България, а още по-добрата новина бе, че началният удар на Гроцер срещна мрежата.

Ники Пенчев имаше успех с атаката си за 23:19. Владо Николов заби 24-ата точка, а още в следващата атака мачът свърши след 25:20 и така голямата българска победа бе узаконена.

==

А ето какви бяха емоциите преди началото на мача!

България: Георги Братоев, Николай Николов, Виктор Йосифов, Теодор Тодоров, Тодор Алексиев, Николай Пенчев и либеро Теодор Салпаров.

Германия: Кристиан Фром, Маркус Щойервалд, Денис Калиберда, Маркус Бьоме, Георг Гроцер, Михаел Андрей и либеро Лукаш Кампа.

Първият съдия на срещата е Фабрицио Паскуали, а втори рефер е Владимир Симонович от Сърбия.