Мечтата не успя да стане реалност. България загуби полуфинала на Евроволей 2015 срещу Франция с 2:3 гейма (25:17, 25:22, 24:26, 21:25, 12:15), след като водеше с 2:0. Българските момчета изиграха шеметни първи два гейма, а в третия имаха всички шансове да затворят мача с 3:0. "Петлите" обаче измъкнаха гейма с 26:24, изравниха резултата след 25:21 и вкараха двубоя в тайбрек. В него България поведе рано, но в крайна сметка французите стигнаха до успеха след 15:12. Така отново много малко не достигна на българския национален отбор да стигне до своя голям финал. В битката за златото на Евроволей ще излязат Франция и Словения от 21.45 часа в неделя, а от 17.45 ще бъде мачът за трето място, в който България ще опита да се пребори за медал срещу Италия.

Първият гейм в препълнената "Арена Армеец" бе истинско показно на българския отбор, който стартира много вдъхновено и концентрирано и от самото начало започна да тормози френското посрещане, а в основата на успеха бяха силни серии от слот сервисите на Георги Братоев и Николай Пенчев. Авансът постепенно се увеличаваше - 8:3, 16:10, 21:13, за да дойде краят на гейма при 25:17.

Втората част започна с предимство за "петлите", които сякаш започнаха да разгадават българските атаки и постигнаха аванс от 5 точки при 11:6. "Лъвовете" обаче постепенно се върнаха към добрата си игра от първия гейм и бавно стопяваха своя пасив. Второто техническо прекъсване дойде при 16:12 за Франция, но 3 поредни точки за България значеха 15:16, а първото изравняване бе факт при 17:17. Тодор Алексиев даде аванс за България с блокада за 19:18, а мощният сервис на Владо Николов ни позволи да натрупаме и комфортна преднина - 22:19. Отново неостаряващият капитан Николов демонстрира техниката си, за да затвори гейма с 25:22 и да приближи отбора ни на гейм от класиране за финала.

Третият гейм бе много оспорван, но предимството в него през цялото време бе на страната на съперника. Французите поведоха с 3:0 и запазиха аванса до първото техническо прекъсване. За първи път България изравни за 10:10. Още на няколко пъти изравнявахме, но "петлите" продължаваха да са с едни гърди напред. Стигна се до 23:23 след успешна блокада на Ники Пенчев. Първият френски геймбол бе отразен, но при втория лошо посрещане позволи на Нгапет да атакува на мрежата и да затвори гейма в полза на Франция след 26:24.

И четвъртата част започна с 3:0 за Франция, което позволи на "петлите" да се чувстват комфортни и да поддържат аванса си. Отново на няколко пъти България изравняваше резултата, но след 20:20 Нгапет и компания направиха 4 поредни точки, които предопределиха изхода на гейма - 25:21 и така мачът влезе в решителен тайбрек.

А той започна отлично за "лъвовете", които поведоха с 4:1, но няколко грешки и добри отигравания на французите ги изведоха напред при 8:6. Резултатът отново бе изравнен при 9:9, но Владо Николов бе хванат на блок за 11:13. До края българските волейболисти не успяха да върнат пасива си и след 15:12 Франция ликуваше, класирайки се за финала на Евроволей.

Най-резултатен в мача с впечатляващите 30 точки бе Антони Рузие, а по 14 за френския успех добавиха Кевин Тилие и Ървин Нгапет. За България най-резултатен бе Тодор Алексиев с 21 точки, 15 реализира Владо Николов, а 12 добави Николай Пенчев.

Съставите на двата отбора:

Франция: Антони Рузие, Бенжамин Тониути, Кевин Тилие, Ървин Нгапет, Кевин Льо Ру, Николас Льо Гоф и либеро Женя Гребенников (Никола Марешал, Пиер Пужол)

България: Георги Братоев, Владимир Николов. Виктор Йосифов, Теодор Тодоров, Николай Пенчев и либеро Владислав Стоянов (Теодор Салпаров, Мирослав Градинаров, Станислав Петков).

Ето и подробно как проследихме всичко, случило се в "Арена Армеец":

Преди мача

Българските момчета вече загряват в зала "Арена Армеец", която започва да се пълни с български фенове.

Отново Владислав Иванов ще бъде титулярен либеро за България, а Теодор Салпаров ще влиза на смяна с цел да помага на българското посрещане. Като втори либеро за България е записан разпределителят Андрей Жеков, който по всякоа вероятност няма да се появи в игра.

България започва мача в същия състав, с който стартира и при успеха над Германия на четвъртфиналите.: Георги Братоев, Владо Николов. Виктор Йосифов, Теодор Тодоров, Николай Пенчев и либеро Владислав Стоянов

За Франция започват: Антони Рузие, Бенжамин Тониути, Кевин Тилие, Ървин Нгапет, Кевин Льо Ру, Николас Льо Гоф и либеро Женя Гребенников.

Началото бе дадено! Волейболистите ни вече играят срещу Франция, а такава бе атмосферата минути преди сблъсъка в Арена Армеец

Posted by Gong.bg on Saturday, 17 October 2015

Първи гейм - 25:17

Теодор Тодоров направи първата точка в мача, а Ники Пенчев заби за 2:0. Силен сервис на Антони Рузие обаче хвана българите неподготвени и резултатът бе 3:3. При 4:3 на сервис застана Вальо Братоев, който създаде кошмари на Ървин Нгапет и съотборниците му със своя флот. На два пъти Нгапет не успя да посрещне началния удар на Братоев, а между тези две точки Рузие заби в аут. Лоран Тили поиска прекъсване, но след него българската блокада донесе 8:3 при първо техническо прекъсване. Макар и с нови трудности, „петлите“ успяха да вземат следващото разиграване за 8:4, а топка в аут на Пенчев значеше 8:5.

Рузие отново не уцели полето и България поведе с 10:5. Французите върнаха 2 точки при 10:7, но блокадата на Теодор Тодоров направи аванса отново 5 точки – 12:7.

Добра защита и хитра атака по блока на Ники Пенчев донесе 15-а точка срещу 9 за съперника, а прекъсването дойде при 16:10.

„Петлите“ съумяха с малко да намалят пасива си, но сервисът на Ники Пенчев затрудни много посрещането им, а това бе допълнено от перфектна игра в защита, след която направихме 3 поредни точки до 21:13.

Френското посрещане изглеждаше в истински шок, а сервис на Льо Ру в аут донесе край на първия гейм при 25:17 за България!

Втори гейм - 25:22

Вторият гейм започна точка за точка, но топка в аут на Виктор Йосифов и мрежа на Тодор Алексиев дадоха преднина на Франция за 6:4. Нгапет пък хвана на блокада Владо Николов и така първото техническо прекъсване дойде при 8:5 за съперника.

За съжаление началният удар на Нгапет потръгна, с което той направи 2 поредни точки до 11:6. Аут на „петлите“ намали пасива ни за 8:11, а успешна блокада на Виктор Йосифов направи 10:12.

И Рузие обаче извади мощен сервис, който бе неуловим за Тошко Алексиев за 14:10. Отново Виктор Йосифов с блокада върна още една точка – 12:14, но нови две поредни точки за съперника направиха техният аванс 16:12 на второ техническо прекъсване.

Нгапет стреля в аут, за да ни помогне в гонитбата, а в следващото разиграване блокада на Алексиев направи резултата 15:16. Фамозна защита на няколко пъти и в крайна сметка нова успешна блокада върнаха равенството при 17:17. Тодор Алексиев направи нова блокада за 19:18. На начален удар застана Владо Николов, а мощният му сервис затрудни съперника, след което Нгапет прати топката в аут. Нов страхотен сервис на неостаряващия ни капитан, гарниран с блокада на Теодор Тодоров постигнаха и аванс за „лъвовете“ - 22:19.

В игра влезе Теодор Салпаров с цел да заздрави българското посрещане, а техничното отиграване на Владо Николов донесе 25-а българска точка срещу 22 за съперника и така нашите момчета поведоха с 2:0 гейма!

Трети гейм - 24:26

И третият гейм започна трудно за „лъвовете“, след като с три поредни точки съперникът поведе с 3:0 и запази преднината си до първото техническо прекъсване – 8:5. Тодор Алексиев направи точка за 8:7, след като преди това блокадата ни остави топката в игра след атака на Нгапет.

„Петлите“ си върнаха аванса за 10:7, но блок-аут на Владо Николов направи 10:9. Нгапет бе хванат и на блокадата, за да изравним за първи път в гейма – 10:10.

По-съобразителна игра на мрежата от страна на французите им даде нов крехък аванс за 12:10, но добрата игра в защита, последвана от успешна атака на Владо Николов, върнаха равенството – 12:12. Все пак второто техническо прекъсване бе в полза на „петлите“ - 16:14.

Тониути ни изненада с флот сервиса си, с което Франция поведе с 19:16 и накара Пламен Константинов да поиска таймаут.

Обжалване на съдийското решение показа, че ударът на Владо Николов е бил по блокадата на „петлите“ и така пасивът ни отново бе само точка – 18:19. Капитанът ни обаче бе хванат на мрежата за 18:21. След атака в аут на Франция отново бяхме много близо до съперника – 21:22.

Блокадата на Ники Пенчев щастливо срещна гърба на Рузия за 23:23, но все пак предимството бе за „петлите“. Първият им геймбол бе спасен от българските волейболисти, но при втория лошото посрещане позволи на Нгапет на мрежата да забие в нашето поле за 26:24 и така Франция спечели третия гейм.

Четвърти гейм - 21:25

За съжаление и четвъртата част започна с три поредни точки за „петлите“, а след успешна блокада на Теодор Тодоров за 6:7, техническата пауза дойде при 8:6 за Франция.

Нгапет и компания продължиха да увеличават аванса си до 12:8, след като Ники Пенчев бе хванат на блокада, а очевидно носена топка донесе нова точка за съперника. Владо Николов получи жълт картон за недоволството си от липсата на реакция у съдиите, но пък след това негов блок донесе 13-а точка за България срещу 15 за Франция.

Второто техническо прекъсване бе при 16:13, но след него и точка за България, на сервис застана Владо Николов. Неговият мощен начален удар затрудни „петлите“, а в последствие Тодор Алексиев донесе нова точка за България. Отново Алексиев с блокада пък изравни резултата – 16:16.

Играта продължи точка до точка до 21:20 за Франция, когато лошо посрещане даде предпоставка за трудна атака на Алексиев, която бе хваната на блокада и така французите отново излязоха напред с 2 точки.

За съжаление след тайм аута, поискан от Пламен Константинов, момчетата на Лоран Тили направиха нови 2 точки и поведоха с 24:20. Нгапет отново хвана на блокада Владо Николов и след 25:21 четвъртият гейм бе за Франция и така всичко трябваше да се реши в тайбрек.

Пети гейм - 12:15

Решителният гейм стартира с две точки за България, а след грешка на „петлите“ авансът вече бе 4:1. След мощния сервис на Льо Ру обаче французите сведоха пасива си до една точка – 3:4.

Ас на Рузие заличи напълно предимството на България, което все пак бе върнато от атаката на Ники Пенчев – 6:5. Атака в аут на Владо Николов даде преднина на Франция от 8:6.

Нашите момчета успяха да изравнят за 9:9 и играта продължи точка за точка преди Владо Николов да бъде хванат на блок за 11:13. До края „лъвовете“ не успяха да върнат пасива си и след 12:15 пропуснаха шанса да играят финал на Европейското първенство.