За огромно съжаление на цяла България, мъжкият ни национален отбор по волейбол не успя да вземе медала, който толкова много заслужаваше. В двубоя за трето място „лъвовете“ загубиха с 1:3 гейма (20:25, 14:25, 25:23, 20:25) от Италия и така завършиха на четвърто място в крайното класиране на проведеното в България и Италия Европейско първенство.

Българските волейболисти дадоха всичко от себе си в двубоя срещу „скуадра адзура“, въпреки драматичната загуба от Франция в събота вечер. Освен всички контузии, те бяха допълнително затруднени от травма, която Ники Пенчев получи по време на втория гейм и която наложи влизането в игра на Миро Градинаров. Николай Учиков също игра през голяма част от двубоя, след като играта на капитана ни Владо Николов не потръгна в първия гейм.

Така за съжаление българските волейболисти отново пропуснаха да стигнат до медал на голямо първенство, но пък направиха нещо, което не се измерва с медал – обединиха българския народ и ни накараха да преживеем незабравими вечери с Евроволей. А обичта на хората към националния отбор се видя ясно след края на двубоя, когато „лъвовете“ бяха изпратени с мощни скандирания от публиката в „Арена Армеец“, където имаше 10870 зрители.

Началото на мача бе за италианците, които поведоха с 5:2, а първото техническо прекъсване дойде при 8:5 в тяхна полза. Две грешки на Иван Зайцев обаче ни позволиха да изравним при 8:8, а след бомба от сервис на Владо Николов дори поведохме с 16:15. "Скуадра адзура" обаче направи няколко поредни точки, след като капитанът ни бе хванат на блокада, а ас на Симоне Джанели направи предимството им 22:17, за да дойде краят на гейма при 25:20 в полза на съперника.

Вторият гейм бе истински рецитал на италианците, които правеха каквото искат срещу обърканата игра на „лъвовете“. За нея помогна и контузията, която Ники Пенчев получи в средата на гейма, наложила влизането в игра на Миро Градинаров.

„Адзурите“ поведоха от самото начало като на първо техническо прекъсване водеха с 8:5, а най-близо до тях бяхме при 10:11. Контузията на Пенчев обаче разстрои допълнително играта на България, атаките на нашите момчета бяха лесно разгадавани от съперника, докато в полето на Италия всичко вървеше. Така след съкрушителното 25:14 Италия поведе с 2:0 гейма.

Въпреки тежкия развой на втората част, в третия гейм българските волейболисти стартираха концентрирано, а добрата новина бе, че атаките на Учиков и Градинаров започнаха да носят точки. Италия първа поведе с 2 точки за 8:6, но при второто техническо прекъсване авансът вече бе за България – 16:13. До края на гейма „адзурите“ направиха всичко възможно да се върнат в резултата и бяха близо до това, но при 24:23 Николай Учиков игра успешно по блокадата на съперника и донесе 25-а точка, с което България взе първия си гейм в двубоя.

Четвъртият гейм бе много оспорван като в него българските волейболисти дадоха всичко от себе си, за да стигнат до тайбрек, но за съжаление не успяха. В решителната част „адзурите“ успяха да стигнат до комфортна преднина от 22:18, а до края не позволиха на „лъвовете“ да се върнат в резултата и след 25:20 ликуваха със спечелен бронзов медал. За българските волейболисти пък остана огромната обич на публиката, която бе демонстрирана след края на двубоя.

Най-резултатен за България бе Николай Учиков с 15 точки, 10 добави Виктор Йосифов, а с 9 се отчете Тодор Алексиев. Иначе най-резултатен в двубоя бе направилия страхотен мач Иван Зайцев с 26, а той бе добре подпомогнат от Османи Хуанторена със 17.

България: Георги Братоев, Владимир Николов 4, Виктор Йосифов 10, Теодор Тодоров 7, Тодор Алексиев 9, Николай Пенчев 1 и либеро Владислав Иванов (Николай Учиков 15, Теодор Салпаров, Мирослав Градинаров 2, Станислав Петков, Любомир Агонцев).

Италия: Османи Хуанторена 17, Симоне Бути 5, Иван Зайцев 26, Филипо Ланца 9, Матео Пиано 9, Симоне Джанели 7 и либеро Масимо Колачи (Лука Ветори, Олег Антонов, Джакопо Масари)

Ето и подробно как се разви двубоят:

Без промени в стартовия състав на България: Георги Братоев, Владимир Николов, Виктор Йосифов, Теодор Тодоров, Тодор Алексиев, Николай Пенчев и либеро Владислав Иванов.

За съжаление зала "Арена Армеец"  не е пълна и по трибуните има доста празни места.

Първи гейм - 20:25

Началото на гейма бе за италианците, които след два поредни успешни блока поведоха с 4:2, а аут на Владо Николов доведе до 5:2. На сервис застана Иван Зайцев, който с ас реализира шеста точка и накара Пламен Константинов да поиска прекъсване. След него намалихме до 5:7, а техническото прекъсване дойде при 5:8.

След него и точка за България, Зайцев на два пъти стреля в аут, за да се стигне до изравняване – 8:8. Единична блокада в центъра на Теодор Тодоров ни даде аванс в резултата за 10:9.

Италия отново имаше предимството при 13:12 след нов мощен сервис на Зайцев, последван от успешна италианска атака. Теодор Тодоров пък бе хванат на блок за 14:12 в полза на съперника.

Късмет с докосване на топката до мрежата след сервиса на Тодоров обаче ни позволи да постигнем блокада за 14:14.

След бомба от начален удар на Владо Николов успяхме и да поведем при второто техническо прекъсване с 16:15. Италия отново пое лидерството при 18:17, а в следващите две разигравания съперникът разгада атаките на Владо Николов и така поведе с 20:17. Пламен Константинов реагира мигновено като на мястото на капитана ни в игра влезе Николай Учиков. Нова успешна блокада и ас на Симона Джанели обаче доведоха до сериозното предимство от 22:17 за „скуадра адзура“. С технично отиграване на мрежата Филипо Ланца сложи край на гейма – 25:20.

Втори гейм - 14:25

Николай Учиков остана на полето, но и вторият гейм започна с предимство на Италия. 4:2, след което и 7:4 след единична блокада на Зайцев срещу Ники Пенчев. Виктор Йосифов пък демонстрира българската сила на блокада, подпомогнат от мощен сервис от Николай Учиков и намали за 10:11.

Лоша новина дойде при разиграването, с което Италия поведе с 13:11. Ники Пенчев стъпи на криво, заради което се наложи да бъде заменен с Миро Градинаров. Първата атака на Градинов пък бе в аут и „скуадра адзура“ поведе с 14:11. Тодор Алексиев не успя да посрещне топката след силен италиански начален удар и така второто техническо прекъсване дойде при 16:12 за съперника.

За съжаление обаче серията на Италия продължи с още 4 точки като в това време Пламен Константинов взе и двата си тайм аута. И те обаче не помагаха на нашите волейболисти да постигат успешни атаки, а единствено сервисът в мрежата на Османи Хуанторена спря италианците при 20:13. „Адзурите“ обаче продължаваха да бъдат истински машини от сервис и в атака и в същото време да посрещат лесно българските опити за точки. Така в крайна сметка геймът дойде при 25:14 в тяхна полза.

Трети гейм - 25:23

Въпреки шока от края на втория гейм, българските волейболисти започнаха концентрирано третата част, а резултатът вървеше точка за точка преди Италия да поведе с 8:6 на първо техническо прекъсване. Единичен блок на Теодор Тодоров отново доведе до изравняване при 8:8, а след топка в аут на Ланца поведохме с 10:9.

И Миро Градинаров обаче стреля в аут, с което „скуадрата“ отново бе напред за 11:10. Ники Учиков даде нова преднина на България след щастливо докосване до мрежата при неговия сервис, довело до ас – 13:12. При следващото си изпълнение пък Учиков заложи на силата и не сбърка – нов ас и 14:12. Тодор Алексиев успя да хване Ланца на блокада и така авансът на „лъвовете“ бе 3 точки на второто техническо прекъсване – 16:13.

Българите продължиха да играят силно в атака и на блокада, а усилията бяха възнаградени с още една точка преднина – 19:15 след блокада на Теодор Тодоров, при която топката остана в игра, а в крайна сметка Алексиев от трудна позиция игра хитро по италианския блок. Италианците намалиха за 20:18 след сервис на Зайцев, след който Учиков бе хванат на троен блок.

Все пак в следващите разигравания българите печелеха своите точки и при 24:21 имаха три геймбола. Първият бе спасен от „адзурите“, а при втория не успяхме да организираме атака след началния удар на Хуанторена. Италия се доближи на точка, а Константинов поиска прекъсване. След него обаче Ники Учиков игра успешно по италианския блок, с което затвори гейма в полза на България – 25:23.

Четвърти гейм - 20:25

Четвъртият гейм започна с 2 поредни точки за съперника, които набързо бяха върнати, а след силния начален удар на Учиков, Зайцев игра по антената, за да поведем с 5:4. Блокада на Градинаров направи 6:4, а първата техническа пауза дойде при 8:7 за българските момчета.

Резултатът продължи точка за точка, а Италия отново взе аванс при 13:12, след като Градинаров бе хванат на блок. След това обаче на сервис застана Зайцев, а неговият флот определено ни изненада и така „скуадрата“ взе 14-а точка. След тайм аута обаче последва ас на Зайцев, а следващият му начален удар отново затрудни посрещането ни и Италия поведе с 16:12 на второ техническо прекъсване.

Нов ас на Зайцев доведе до 17:12 преди звездата на Италия все пак да сбърка началния си удар за 17:13.

След атака по мрежата на Ланца и ас на Виктор Йосифов авансът на Италия бе 2 точки – 18:16. Йосифов направи още един ас след успешно съдийско оспорване от страна на нашия отбор и така бяхме още по-близо – 18:17 за Италия. За съжаление обаче лошо организирана атака на българите завърши с блокада и 20:17 за „скуадра адзура“, а гостите успяха и да увеличат аванса си – 22:18. До края българските волейболисти не успяха да се доближат отново до съперника и след 25:20 Италия постигна победата с 3:1 гейма.