Франция е новият европейски шампион по волейбол за мъже. Французите победиха изненадата на първенството Словения с 3:0 /25:19, 29:27, 29:27/ гейма във финала, игран в софийската Арена Армеец.

Французите овенчаха страхотното си представяне през 2015-а година с първата в историята си европейска титла. Отборът на  Франция четири пъти бе стигал до сребърните медали на еврошампионати, като за последно отстъпи в битката за златото през 2009-а година в Турция.

Волейболистите водени от селекционера Лоран Тили, които спечелиха и Световната лига тази година, заслужено стъпиха на европейския връх в София. Французите биха Сърбия на четвъртфиналите, отстраниха трудно България с 3:2 на полуфиналите, а срещу Словения на финала бяха безпощадни.

Словенският тим пък заслужава само адмирации за представянето си до момента, класирайки се за първи път на финал в историята си. Словения направи знаменити мачове, отстранявайки първо световния шампион Полша на четвъртфиналите, а после и Италия на полуфиналите.

В големия финал в Арена Армеец в София Франция тръгна мощно и със стабилна игра взе първия гейм с 25:19 точки, след като водеше през цялото време. Вторият гейм бе по-оспорван, а словенците изпуснаха чудесен шанс за изравнят резултата за 1:1. Словения дръпна с 11:8 и 14:11, но допусна изравняване при 17:17 точки.

В края на тази част словенците бяха на крачка да затворят успешно гейма при 24:21, но в крайна сметка французите не се предадоха и обърнаха до 29:27, след като волейболистите на Словения оставиха топката да падне в полето им, неправилно отчитайки, че излиза в аут.

Последва още по-интригуващ трети гейм, в който Франция поведе, но съставът на Словения изравни за 17:17 точки. Французите стигнаха до 25:24, но последва ново равенство за 25:25 точки. Краят обаче само бе отложен, тъй като „петлите“ не допуснаха грешка, като с поредна атака на Антонин Рузие и технична контра на Ървин Нгапет спечелиха гейма с 29:27 точки, а с това и двубоя с категоричното 3:0.

Най-резултатен за Франция бе Антонен Рузие с 21 точки, а Ървин Нгапет реализира 15 точки за успеха. За Словения Митя Гаспарини завърши с 14 точки, колкото добави и Тине Урнаут.

Тимът на Словения, воден от италианския селекционер Андреа Джани остана със среброто, но бе бурно поздравен от гласовитата си агитка в Арена Армеец.

Франция: Ървин Нгапет 15 точки, Никола Льо Гоф 5, Бенжамен Тонюти 2, Антонан Рузие 21, Кевин Льо Ру 8, Кевин Тили 7 - Женя Гребенников-либеро (Пиер Пужол, Франк Лафит)
Старши треньор: Лоран Тили

Словения: Деян Винчич 5, Митя Гаспарини 14, Клемен Чебул 6, Тине Урнаут 14, Ален Пайенк 6, Ян Кoзамерник 5 - Яни Ковачич-либеро (Ален Шкет 2, Ян Клобучар, Ян Покерсник)
Старши треньор: Андреа Джани.